2: Vien kalorijom gyvas nebūsi

Nereikia toli eiti su jokiu tyrimu – dažniausias atsakymas į klausimą “Ko mums reikia iš maisto / kodėl mes valgom / kokia maisto savybė svarbiausia?” yra “Kalorijos”. Nors ne visi pamena už šio žodžio slypinčią fiziką (1 ir 2), ir turbūt neįsivaizduoja, kad suvalgytas saldainis trenkia energijos žaibo išlydį į raumenį, kuris judina krosą bėgančią koją – bet visi žino, kad degtinė turi vos vos mažiau kalorijų nei lašiniai (3) (tiesą sakant, kilokalorijų, bet žodis, matyt, per ilgas).
Pradėkim nuo svarbiausio.
  • Pirma – taip, energijos reikia raumenų judėjimui (beje, žmogus nėra labai geras energijos gamybos įrenginys – geriausiu atveju tik 40% “suvalgytos” energijos panaudojama judėjimui)(3). Tačiau organizmui taip pat reikia MAISTO. Statybinių medžiagų nuolatiniam visų ląstelių atnaujinimui. Juk girdėjot, kad žmogus atsinaujina beveik visas kas 7 metus (nors tai ir nėra tikslus “faktas”) (4)? Juk ne iš oro pasigamina naujos ląstelės – tik iš to, ką žmogus suvalgo.
  • Antra – niekada tiksliai nežinome, kiek kalorijų suvalgome. Tik dėl to, kad kaloringumo matavimo būdai nėra tokie pat ar net panašūs į organizme vysktančius procesus (5).
  • Trečia – niekada tiksliai nežinome, kiek kalorijų sudeginame. Sunaudojamas energijos kiekis priklauso nuo temperatūros (kūno ir aplinkos), nuotaikos (patiriamo nerimo ar atsipalaidavimo), hormonų balanso, sveikatos ir ligotumo konkrečiu metu, nuovargio, ir dar daugelio kitų veiksnių (2).
  • Ketvirta (taip, dar ne pabaiga) – organizmas turi bent tris būdus pasigaminti reikalingos energijos, iš baltymų, riebalų ir tiesiai iš angliavandenių (6). Kitaip tariant, kol nors ką nors suvalgome – be energijos neliksime. O be vertingų maisto medžiagų – labai lengva. Nes juk 1500 kilokalorijų vertės cukraus krūva niekada nebus toks pat vertingas maistas, kaip tokios pat vertės daržovių salotos.
Todėl – palinkėjimas trumpas ir aiškus. Ne kalorijose esmė, ir nėra didelio reikalo jomis rūpintis. Žymiai svarbiau – maisto sudėtis.
Nuoširdžiai jūsų, Šaukštas Proto
———————————————————————————————–
1. Kalorija – energijos mato vienetas; tiek energijos reikia vienam gramui vandens pašildyti vienu laipsniu vienos atmosferos slėgyje. Nežinau, bent man čia nieko panašaus į maistą nėra. Calorie: https://en.wikipedia.org/wiki/Calorie
2. Pažymėtina, kad maisto vertė kilokalorijomis nustatoma sausą maistą deginant prietaise kalorimetre. Beje, skrandis nėra kalorimetras. Food energy: https://en.wikipedia.org/wiki/Food_energy
3. Tokia įdomi duomenų bazė, kurioje galima rasti įvairių produktų sudėtį, taip pat ir energinę vertę kalorijomis. Autorius nežinomas, tuo būdu patikimumas irgi . Šiaip ar taip, kaloringumas randamas daug kur vienodas. Gal visi vienas nuo kito nusirašo Maisto bazė: http://foodbase.azurewebsites.net/. Validavimui: https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list
4. Ląstelės gyvena nuo 10 dienų iki 8 metų, o kai kurios – tiek, kiek žmogus. https://www.quora.com/What-is-the-oldest-cell-in-the-human-body
(pirmą kartą publikuota 2017-01-17)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *